Serdecznie zapraszamy do zwiedzania Muzeum Miniatur i Tradycji Ewangelickiej w Wejsunach, które mieści się w kościele ewangelickim w Wejsunach!

Muzeum Miniatur i Tradycji Ewangelickiej w Wejsunach zostało powołane przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Piszu w dniu 09 października 2022 r., zaś zarejestrowane w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dniu 12 grudnia 2022 r.

Muzeum Miniatur i Tradycji Ewangelickiej w Wejsunach gromadzi w szczególności: miniatury drewniane dawnych kościołów ewangelickich; elementy wyposażenia kościołów ewangelickich, kaplic, domów modlitwy,
w tym: naczynia liturgiczne, chrzcielnice, ołtarze, ambony; zbiory starych druków, w tym: śpiewniki, egzemplarze Biblii, postylle, księgi rodów; historyczną literaturę związaną z tradycją i duchowością ewangelicką Mazurów; dokumentację historyczno-techniczną dotyczącą gromadzonych zbiorów.

Aktualnie w zasobach muzeum znajdują się: 12 drewnianych miniatur dawnych kościołów ewangelickich Powiatu Piskiego, naczynia liturgiczne, śpiewniki, postylle, księgi rodzin, zabytkowa chrzcielnica z piaskowca z dawnego kościoła ewangelickiego w Ukcie.
Adres: 

Wejsuny 39

12-220 Ruciane-Nida

tel. 790 763 777

tel. 502 620 934 

e-mail: muzeum.wejsuny@gmail.com

www.wejsuny.eu

www.pisz.luteranie.pl