Na trasie Mikołajki - Ruciane-Nida, nad jeziorem Bełdany znajduje się osada, która od kilku lat swoim niepowtarzalnym klimatem przyciąga rzesze gości. Okolice Iznoty już od V wieku p.n.e. do XIII wieku n.e. zamieszkiwały plemiona Galindów. Informacje o tych ludziach żyjących na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich przekazał m.in. Tacyt i Ptolemeusz. Galindowie żyli w przyjaźni z naturą, tworząc model demokracji opartej
o wspólny język oraz tradycje obyczajowe i religijne. Nie tworzyli żadnych struktur politycznych. O wszystkich ważniejszych sprawach decydowały wiece prowadzone przez Wajdelotę. Przez Galindię biegł szlak bursztynowy, którym przewożono na południe i zachód niezwykle cenny wówczas bursztyn.

Przed kilku laty Galindowie powrócili na swoje pradawne ziemie. To Cezary Kubacki odnalazł legendy ludu Galindów i wskrzesił ich we współczesnym świecie. Odwiedzającym polecić można Bursztynową Komnatę, zbiór wyrobów ilustrujących czas przeszły, stanowiący jednocześnie głębokie przesłanie dla następnych pokoleń, pieczary, termy oraz skansen Galindów.


Adres:

Bartlewo 1

12-220 Ruciane-Nida

www.galindia.com.pl