Turystyka kajakowa łączy walory krajobrazowe z elementami czynnego wypoczynku na wodzie.

Jednym z najciekawszych sposobów spędzania czasu nad wodą i jednocześnie świetnym pomysłem na zwiedzanie okolicy jest spływ kajakowy rzeką Krutynią. Jest to najpopularniejszy szlak kajakowy na Mazurach oraz jeden z najatrakcyjniejszych szlaków wodnych w Polsce.

Ponad 100-kilometrowy szlak składa się z 20 jezior oraz 10 rzek i rzeczek wtopionych w północną część Puszczy Piskiej, największego zwartego kompleksu leśnego Pojezierza Mazurskiego. Szlak prowadzi przez teren z bardzo urozmaiconą rzeźbą pochodzenia polodowcowego. Występują tu liczne wzgórza morenowe, pomiędzy którymi znajdują się dolinki i zagłębienia często zabagnione lub zatorfione. Najwyższe wzniesienie w dorzeczu Krutyni o wysokości 211 m.n.p.m. znajduje się koło wsi Warpuny, a najniższe położone są na końcowych odcinkach szlaku przy jeziorze Bełdany na wysokości 116 m. n.p.m. Bogata przyroda dorzecza Krutyni chroniona jest w 8 rezerwatach przyrody: ”Piłaki”, „Czaplisko-Ławny Lasek”, „Królewska Sosna”, „Krutynia”, „Zakręt”, „Krutynia Dolna”, „Pierwos”, „Strzałowo” i pobliskim rezerwacie „Jezioro Nidzkie”, a walory krajobrazu i wartości kulturowe podlegają ochronie w Mazurskim Parku Krajobrazowym.


Szlak kajakowy rzeki Krutyni przemierzał Melchior Wańkowicz w latach30-tych XX w. i opisał w swojej słynnej powieści „Na tropach Smętka”. Jednak najtrafniej uroki tej rzeki potrafił streścić w dwóch zdaniach działacz i pisarz mazurski Karol Małłek mówiąc, że jest „Mazurskim Gangesem”, a więc rzeką o cechach mistycznych oraz, że „kto nie widział Krutyni, ten nie widział Mazur”. Szlakiem Krutyni płynął w latach 50-70-tych Karol Wojtyła - Papież Jan Paweł II.


Spływy jednodniowe to idealna propozycja dla tych z Państwa, którzy chcą rozpocząć przygodę
z kajakarstwem - odcinki są bardzo łatwe i nie sprawiają problemów początkującym kajakarzom

  • Trasa Krutyń - Ukta, dł. 13 km
  • Trasa Ukta- Nowy Most, dł.7 km
  • Trasa Nowy Most - Wygryny, dł. 14 m
  • Trasa Wygryny - Ruciane Nida, dł. 7 km