p503.gif
Położenie

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to jeden z najatrakcyjniejszych krajobrazowo i turystycznie regionów Polski, a Gmina Ruciane-Nida to jedno z najbardziej urokliwych i malowniczych zakątków Mazur.

Położona na styku trzech jednostek geomorfologicznych: Równiny Mazurskiej, Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i Pojezierza Mrągowskiego, obejmuje swym obszarem znaczną część Puszczy Piskiej. Miasto i Gmina Ruciane - Nida zajmuje obszar 35,7 tys. ha, przy czym aż 25,337 tys. ha  przypada na lasy, a około 3,6 tys. ha na wody.

 


Walory naturalne gminy to nieskażona przyroda, czyste jeziora a położenie w sercu Puszczy Piskiej z bogactwem fauny i flory sprzyja przejażdżkom rowerowym, konnym i spacerom. Zasoby leśne stanowią około 70% powierzchni gminy, a wody - ponad 10%.

 

Położenie gminy Ruciane-Nida na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich sprzyja uprawianiu wszelkiego rodzaju sportów wodnych (żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing) i przyciąga co roku rzesze spragnionych wrażeń wodniaków. Przez zachodnią część gminy przepływa „królowa mazurskich rzek" - Krutynia, tworząca jeden z piękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Natomiast amatorom odkrywania tego, co nie do końca znane polecamy spływ rzeką Nidką, prowadzący przez dziewicze i dzikie tereny gminy Ruciane-Nida. Na szczególną uwagę zasługują możliwości uprawiania turystyki rowerowej. Od lat funkcjonują liczne trasy rowerowe, jak choćby pętle wokół jeziora Nidzkiego i Bełdany oraz trasy piesze. Na takie wycieczki warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny lub kamerę, aby utrwalić na stałe piękno krainy.

Jezioro Śniardwy - największe w gminie i jednocześnie w Polsce, które nie bez powodu nazywane jest „mazurskim morzem". Przy tak dużej powierzchni i stosunkowo niewielkiej głębokości, w ciągu paru chwil mogą powstać dwumetrowe fale, prawdziwe wyzwanie dla wytrawnych żeglarzy.

Jezioro Bełdany uważane za najpiękniejsze jezioro mazurskie, gdzie malownicze zatoki i brzegi tworzą urozmaiconą i rozwiniętą linię brzegową. Maksymalna głębokość w części środkowej na wysokości miejscowości Kamień dochodzi do 46 m. Na północy łączy się z jeziorem Mikołajskim, a na południowym krańcu poprzez śluzę komorową Guzianka z jeziorem Guzianka Mała i dalej z jeziorem Guzianka Wielka i jeziorem Nidzkim. Jezioro w większości otaczają lasy świerkowo-sosnowe Puszczy Piskiej. Największe wyspy to: Kamieńska i Piaseczna. Bełdany stanowią odcinek popularnego spływu rzeką Krutynią do Rucianego-Nidy.

Jezioro Nidzkie to legenda i natchnienie pisarzy i poetów. Okolone ze wszystkich stron lasami Puszczy Piskiej, ciągnie się szerokim łukiem od Rucianego-Nidy do wsi Wiartel. Wraz z 13. wyspami tworzy niezapomniany krajobraz, najpiękniejsze z nich to Płaski Ostrów, Mały Ostrów, Kępa, Wysoki Ostrów i Kalinowy Ostrów. Większość powierzchni jeziora zajmuje rezerwat krajobrazowy „Jezioro Nidzkie". Nad jeziorem położone jest Ruciane-Nida i wsie Krzyże, Karwica oraz oczywiście Pranie. Wokół jeziora biegną liczne ścieżki, które są nie lada atrakcją dla turystów pieszych i rowerowych.

Na szczególną uwagę zasługuje Puszcza Piska, jedyna w regionie pozostałość lasu pierwotnego. Różnorodność wód i terenów podmokłych, rozległe i dobrze zachowane kompleksy leśne sprawiły, że Puszcza Piska charakteryzuje się wielkim bogactwem świata roślin i zwierząt. Długa jest lista występujących tu roślin chronionych, stanowiących prawdziwe bogactwo tych terenów, wiele z nich to perełki naszych lasów i łąk. Podobnie ma się świat zwierząt. Lasy Puszczy Piskiej zamieszkuje kilka rodzin wilków, a po latach nieobecności pojawiły się także rysie.

16-10-2013
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
p280.gif
plru-eu.jpg
UE_EFRR_rgb-1 (2).jpg
rodzina_500.jpg
nieruchomosci.jpg
konsultacje_spoleczne.jpg
z-zycia-szkol.jpg
CEIDG.jpeg
Szukaj w portalu
mobilis.jpg
Baza obiektów
Kwiecień 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
baner-v2.jpg
SC224e_UG_R17120412460.jpg
big.jpg