p503.gif
Pętla Szeroki Bór
Kategoria:
Szlaki turystyczne »
Szlaki rowerowe
 

Szlak wiedzie poprzez typowo mazurski klimat lasów i jezior. Jest idealny dla początkujących rowerzystów.

  • Trasa: Ruciane-Nida – Wyłuszczarnia nasion – Szeroki Bór – Wejsuny – Izba Regionalna – Śluza Guzianka - Ruciane-Nida
  • Długość: 24 km
  • Oznaczenie: kolor żółtyPętla Szeroki Bór jest najkrótszą ścieżką rowerową naszej gminy. Liczy zaledwie 24 kilometry. Można powiedzieć, że jest idealna dla początkujących rowerzystów lub dla tych, którzy pragną „rozruszać się” przed dalszymi wypadami.

Podobnie, jak i inne ścieżki, także Pętla Szeroki Bór ma swój początek przy Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Gminy w Rucianem-Nidzie (0,0 km). Z centrum kierujemy się główną drogą w kierunku Pisza, przejeżdżając przez całe miasto. Za mostem trzymając się ciągle głównej drogi mijamy po prawej zabytkową, działającą do dziś, wyłuszczarnię nasion. Po wyjeździe z miasta skręcamy w pierwszą drogę po prawej stronie, obierając zgodnie z drogowskazem kierunek na Wiartel (1,1 km). Proszę nie zniechęcać się kiepską nawierzchnią. Bruk kończy się po około 300m. Nasza ścieżka w pewnym miejscu przecina linię kolejową. Należy zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu przez przejazd. Za przejazdem droga brukowana przechodzi w gruntową.

Po drodze do Szerokiego Boru miniemy dwa leśne parkingi. Pierwszy z ławkami i stołem (4,0 km), drugi tuż przed wsią (5,9 km). Po wjeździe do wsi Szeroki Bór skręcamy w lewo (6,5 km) i kierujemy się na Pisz (zgodnie ze znakami). Dojeżdżamy do drogi nr 58 prowadzącej do Pisza (9,3 km). Przed wjazdem na drogę znów przekraczamy tory kolejowe. Przejeżdżamy drogę nr 58 i kontynuujemy wycieczkę jadąc prosto. Po kilku minutach docieramy do skrzyżowania, gdzie skręcamy w lewo (10,1 km). Podążając tym wąskim, urokliwym leśnym duktem, możemy cieszyć się ciszą i spokojem oraz podziwiać piękno mazurskich lasów. Gruntowa droga wyprowadza nas na asfalt (12,9 km). Tu skręcamy w lewo i kierujemy się do Wejsun. Po minięciu tablicy oznaczającej początek miejscowości, musimy przejechać jeszcze spory odcinek, by znaleźć się w jej centrum. Tam na skrzyżowaniu skręcamy w lewo kierując się na Ruciane-Nidę (17,4 km). Asfaltowa droga wiedzie nas przez wspaniałe lasy, by w końcu wyprowadzić nas tuż przed śluzą w Guziance (22,8 km). Polecam zatrzymać się chociaż na chwilę, by zapoznać się z zasadami funkcjonowania tego zabytku. Ze śluzy jedziemy ulicą Guzianka do skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo pod górkę. Wycieczkę kończymy w Centrum Informacji Turystycznej w Rucianem-Nidzie.

Czas potrzebny na przejechanie tej pętli jest bardzo różny i zależny w dużej mierze od kondycji rowerzysty, ale średnio można przyjąć, że należy przeznaczyć na jej pokonanie około 2-3 godziny.

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
p280.gif
kalendarz2015.jpg
rodzina_500.jpg
z-zycia-szkol.jpg
CEIDG.jpeg
Szukaj w portalu
Dodaj obiekt
Jeżeli uważasz, że na planie zabrakło istotnego i ważnego miejsca zaproponuj jego opis, i wskaż lokalizację.
mobilis.jpg
Baza obiektów
baner-v2.jpg
SC224e_UG_R17120412460.jpg
big.jpg